Osm rad, jak topit v kamnech a krbu

12.6.2017

Může se zdát, že topení v kamnech nebo krbu není žádná věda, správným topením však dokážete ušetřit, vytopit celé vaše bydlení a navíc topit jednoduše a rychle. Inspirujte se tipy, jak na to. Vyberte správné topivo a užijte si příjemnou atmosféru s nádechem romantiky.

1) Mezi nejvhodnější topiva patří dřevo, dřevěné brikety a dřevěné pelety. Při spalování těchto topiv vzniká minimum popela bez dehtu a sazí. Navíc dřevěné brikety mají velkou výhřevnost a jsou vyráběny z kvalitního tvrdého dřeva, například buku nebo dubu.

2) Každé dřevo a také dřevěné brikety nebo pelety mají své charakteristické složení a s tím jsou spojeny i vlastnosti topiva. Ideálním topivem jsou ekologické dřevěné brikety nebo pelety, které neobsahují žádné chemické příměsi a vzniklým popelem tak můžete hnojit zahradu.

3) Pokud chcete topit dřevem, tak počítejte s tím, že na jeho uskladnění potřebujete mnohem více prostoru. Navíc vás čeká náročná práce s jeho pořízením, seskládáním, nařezáním a dalšími činnostmi. Pro rychlé a jednoduché topení jsou ideální dřevěné brikety, které nejsou tak náročné na uskladnění a hlavně s nimi není žádná práce.

4) Vyhněte se chemicky ošetřovanému dřevu. Netopte železničními pražci ani lisovanými dřevotřískovými deskami. Zplodiny z těchto nevhodných topiv mohou být dokonce zdraví nebezpečné.

5) Pro kachlová kamna se nejčastěji doporučuje bukové a březové dřevo. Pro krb jsou pak vhodná tvrdá dřeva, například buk, dub, jasan nebo ovocné stromy. Nejlépe pak hoří středně tvrdé až měkké dřeviny, například bříza, kaštan, platan nebo líska. Měkké dřeviny jsou ideální k rozdělání ohně, ale poté hoří příliš rychle. Patří sem jehličnany, například jedle, smrk nebo borovice.

6) Dřevěné brikety se hodí do všech běžných typu kamen a také krbů a kotlů na tuhá paliva. Výhodou briket je výroba z čistých pilin velmi kvalitního dřeva. Poté jsou tyto piliny za vysokého tlaku mechanicky slisovány. Brikety se pyšní vysokou výhřevností, samotná manipulace s briketami je navíc čistá a celkově velmi snadná.

7) Topivo vybírejte také podle toho, jak dlouho je schopné hořet. Doba hoření briket je zhruba tři až pět hodin. Na noc jsou ideální noční brikety, které jsou schopné hořet po celou dobu vašeho spánku a zajistit vám tak příjemné teplo, o které se v noci nemusíte starat.

8) Při výběru ideálního topiva dbejte na roční období, zda chcete topit v zimě, a to přes den i v noci, nebo se potřebujete zahřát například v létě, když je studený večer. V hlavní sezóně rozhodně topte tvrdým dřevem, ideálně bukovými briketami, v létě nebo na podzim pak můžete temperovat pomocí měkkého dřeva.

Katalog
Novinky
15.6.2018

Peletová kamna zdroj ekonomického tepla

více...
7.6.2018

Poznejte přednosti kachlových kamen

více...
20.5.2018

Pořiďte si moderní krby na zahradu

více...
16.5.2018

AKCE HAAS+SOHN

více...
10.5.2018

Sporáky vhodné do libovolného interiéru

více...
16.4.2018

Provozně úsporná peletová kamna

více...
10.4.2018

Moderní sporáky s troubou

více...
25.3.2018

Moderní a originální kachlová kamna

více...
6.3.2018

Co vám přinesou krbová kamna s výměníkem?

více...
24.2.2018

Kvalitní krbové nářadí ke každému krbu

více...
Kontakt

Sídlo a prodejna:
VOSS Zlín, s.r.o.
Souhrady 61
763 16 Fryšťák
Tel./fax: 577 912 482

David Kuchař
Tel.: 737 868 741

Zdeněk Kuchař
Tel.: 777 733 339

e-mail:
kuchar@kkk-zlin.cz